Gyermek szenzoros és mozgásos állapotának felmérése

0

Mint ahogy a legtöbb gyerekekkel kapcsolatos kérdés, úgy a mozgásvizsgálat is a szülőkkel folytatott beszélgetéssel indul, melynek során átbeszélésre kerül minden fontos mozzanat a gyermek eddigi fejlődésével kapcsolatban. Az ezt követő 3 alkalom során a terapeuta felméri a gyermek szenzoros jellegzetességeit és mozgásos képességeit.

A felmérés során képet kaphatunk arról, hogyan képes a gyermek feldolgozni a testéből érkező jelzéseket és azokat mennyire tudja a mozgás pontos kivitelezéséhez használni. Mennyire tud különbséget tenni bizonyos ingerek között, mennyire képes különböző mozgásformákat leutánozni vagy instrukció után végrehajtani. Képet kaphatunk a végrehajtó funkcióinak érettségéről, a bilaterális integráció alakulásáról, feltérképezzük egyensúlyi reakcióinak jellegzetességeit, az izomerő és izomtónus sajátosságait. Végül reflexes működéseinek vizsgálatára is sor kerül.

ayres-terapia-tatabanya

A mozgásvizsgálatra leggyakrabban a DSZIT -et megelőzően kerül sor, mivel a felmérés hozzásegítik a terapeutát, hogy jobban megismerje a hozzá kerülő gyermek idegrendszerének működését, megértse a tapasztalt viselkedéses jegyek hátterében meghúzódó idegrendszeri folyamatokat és hatékony terápiás tervet állíthasson össze a gyermek számára. Előfordul azonban, hogy a szülő csupán azt szeretné tudni hol áll gyermeke kortásaihoz képest a szenzoros integráció és a motoros tervezés terén. Ilyen esetben is lehetőség van a vizsgálat kérésére.

A felmérést követően a szülők szóbeli és írásos visszajelzést kapnak a vizsgálat tapasztalatairól, valamint javaslatot arra nézve, hogy a DSZIT vagy más terápiás eszköz segítheti gyermeküket a fejlődés útján.